#DARE2CARE: nesmurtinių santykių tarp merginų ir vaikinų ugdymas
Projekto tikslas: Ugdyti nesmurtinius santykius tarp merginų ir vaikinų mokykloje ir tarpasmeniniuose santykiuose įtraukiant vaikinus į SLP prevenciją.
Projekto trukmė: 2022 m. balandžio – gruodžio mėnesiai
Temos aktualumas:
2022 m. paskelbti Lietuvos jaunimo metai. Smurtas lyties pagrindu [1] (toliau – SLP) itin žalingas socialinis reiškinys, ypatingai traumuojantis vaikus ir jaunimą. Kas dešimtas nukentėjęs nuo smurto artimoje aplinkoje (toliau – SAA) yra vaikas iki 18 metų amžiaus, 84,8% jų nukentėjo nuo tėvų ar įtėvių. (LR Statistikos departamento duomenys, 2020 m). Daugiau nei 60% nuo SAA nukentėjusių nesikreipė pagalbos (Moterų informacijos centro tyrimas, 2019). Vaikai negeba atpažinti smurto formų, bijodami kreiptis pagalbos, pasirenka tylą, todėl didelė dalis SAA atvejų lieka nematomi.
Dingusių žmonių šeimų paramos centras (toliau – Centras) nuo 2016 m. suteikė pagalbą daugiau kaip 460 vaikų nukentėjusių nuo SAA ir 315 jų artimųjų. Ilgametė konsultavimo patirtis rodo, jog vaikui kenčiant nuo SAA gali sutrikti mokymosi rezultatai, didėja rizika pabėgti iš namų. Artimoje aplinkoje matomą smurtinių santykių modelį vaikas gali perkelti į savo santykius mokykloje ir romantinius santykius.
Šiuo metu Lietuvoje trūksta ankstyvosios SAA prevencijos programų, dauguma egzistuojančių programų nukreiptos į SAA suaugusių tarpe ir suaugusių smurto prieš vaikus prevenciją. Programos daugiausia pritraukia moteris ir merginas, nes į lyčių lygybės klausimus vis dar žiūrima kaip į moterų klausimus, vaikinai ir vyrai neretai lieka nuošalyje. Jaunam žmogui neturint informacijos kaip atpažinti smurtą, vaikystėje matytas smurtinių santykių modelis perkeliamas į tarpasmeninius santykius ateityje. Siekiant vykdyti sėkmingą SLP prevenciją, būtina nuo mažens diegti supratimą apie lyčių lygybę, stereotipų, diskriminacijos dėl lyties įtaką SAA atsiradimui ir pagalbos aukoms teikimo procesams. Svarbu, jog šią informaciją turėtų tiek merginos ir vaikinai, tiek su jais dirbantys specialistai, šeimų nariai.
Projekto tikslinė grupė: Vaikai, jaunimas, su jais dirbantys specialistai, jaunimo darbuotojai, pedagogai, jų tėvai ir globėjai.
Projekto veiklos:
Laikotarpis | Veikla |
2022 m. balandžio – gegužės mėn. | Virtualus ankstyvosios SLP prevencijos priemonių pristatymas savivaldybėse su vaikais ir jaunimu dirbantiems specialistams (10 savivaldybių 2 ak valandos, 10 specialistų) |
2022 m. balandžio – birželio mėn. | Tarptautinės „Dare to care – smurto lyties pagrindu prevencija jaunimo tarpe“ prevencinės programos pristatymas su vaikais dirbantiems jaunimo darbuotojams, pedagogams ir kitiems švietimo įstaigosdarbuotojams, tėvams ir globėjams.
|
2022 m. gegužės – rugpjūčio mėn. | Tarptautinės metodikos „Dare to care – smurto lyties pagrindu prevencija jaunimo tarpe“ adaptavimas ir pilotavimas
|
2022 m. birželio – rugpjūčio mėn. | Lektorių mokymai specialistams dirbantiems su vaikais ir jaunimu. (Mokymai organizuojami 10 grupių po 10 specialistų vienoje grupėje. Vienai grupei organizuojami 8 ak. val. mokymai. Viso 100 specialistų.)
|
2022 m. rugpjūčio – lapkričio mėn. | Merginų ir vaikinų gebėjimų grupės pagal tarptautinę„Dare to care – smurto lyties pagrindu prevencija jaunimo tarpe“ metodiką.
|
2022 m. gruodžio mėn. | „MEILĖ NĖRA KONTROLĖ“ – pirmasis Lietuvoje SLP ir SAA prevencijos hakatonas.
|
Projekto įgyvendinimo vieta: Alytaus miestas, Molėtai, Utena, Vilniaus miestas, Panevėžio miestas ir Panevėžio rajonas, Visaginas, Zarasai, Švenčionys, Zarasai.
Komiksai:
meile nera kontrole-22-10-30-po lapa-internetui gal tiktu
Projekto vadovė Arūnė Bernatonytė.
Projekto ekspertė ir lektorė Rugilė Butkevičiūtė.
Projektą finansuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.