Smurtas artimuose santykiuose, šeimose, mokykloje bei gatvėse tebėra viena iš svarbiausių šių laikų socialinių problemų. Dažniausiai smurtą organizuoja bei vykdo vyrai bei paaugliai. Pasak daktaro Steveno Botkino, taip vyksta dėl to, jog dažnai vyrai mokomi vyriškumo tokiais būdais, kurie kenkia tiek jiems patiems, tiek aplinkai. Stereotipinis vyriškumas pradeda formuotis dar ankstyvoje vaikystėje, nors vyrai negimsta su įgimtu noru dominuoti bei smurtauti. Anot eksperto, tinkamas ankstyvasis ugdymas gali padėti užkirsti kelią smurtui bei skatinti sveiką vyrų bei moterų bendradarbiavimą. Apie tai jis kalbėjo Lietuvos ugdymo specialistams seminaruose: „Lyčių lygybės praktika berniukams ir vyrams“.

 

Įsivaizduojamas vyriškumas

 

Turbūt retai susimąstome, kaip turėtų atrodyti sveikas vyriškumas, kuris nėra suformuotas visuomenės stereotipų ar veiksmų, neaprašytas vadovėliuose, tas, kurio nemoko mokykloje arba dažnai ir šeimose, kviečiantis kurti kartu, bet nedominuojantis. Pasak daktaro Steveno Botkino, vyrai gimsta ne dominuojantys ir smurtaujantys, o su įgimtu žmogišku troškimu užmegzti ryšį ir natūraliu gebėjimu užjausti. Tačiau šiuos prigimtinius gebėjimus gali slopinti socializacija, kai siekiama socialinio pripažinimo, tačiau jų negalima sunaikinti.

 

„Vyriškumo, vyrų lyčių nuostatų, įsitikinimų ir elgesio yra mokoma ir išmokstama. Kiekvienoje kultūroje vyrai mokomi būti vyriški, kaip ir moterys mokomos būti moteriškos. Šis mokymas vykdomas tiek vyrams, tiek moterims, o jį stiprina socialinės institucijos ir kultūrinė praktika. Kai kurie vyriškumo aspektai skatina asmenų, šeimų ir bendruomenių sveikatą ir gerovę. Kiti stiprina dominavimą ir smurtą prieš moteris, vaikus ir kitus vyrus“, – pastebi ekspertas.

 

Anot S.Botkino, vyrai  dažnai mokomi vyriškumo tokiais būdais, kurie kenkia sau ir kitiems. Dėl šios priežasties vyrams skauda. Daugelis vyrų kenčia skausmą. Šis skausmas gali būti fizinis, protinis ar emocinis, o dažniausiai ir visi trys. Kai kurie vyrai šį skausmą atpažįsta ir pripažįsta, tačiau daugelis – ne.

 

„Dažnai vyrai stengiasi nekreipti dėmesio į savo skausmą. Išmokome jį laikyti viduje arba nuo jo atsiriboti. Kiti mano, kad tai silpnumo pripažinimas, įrodymas, kad nesate „tikras vyras“. Ir tai dažnai yra kvietimas gėdytis ir skriausti. Mes dažnai atsiribojame ir bijome mūsų skausmo. Priklausomybę sukeliantis ir įžeidžiantis elgesys yra vienas iš būdų, kaip stengiamės susidoroti su šiuo paslėptu skausmu“, – pastebi Botkinas.

 

Pasak jo, sveikas vyriškumas – tai rūpestingo, mylinčio ir jautraus savęs prisiminimas ir susigrąžinimas iš dominuojančio patriarchato palikimo. „Net ir berniukui augant vyru, mokantis kiekvieno dominavimo ar kontrolės gesto, jis taip pat ieško būdų, kaip išreikšti savo prigimtinį, sveiką ryšio troškimą ir natūralų gebėjimą atjausti.“

 

Lyčių lygybė ir vyrų vaidmuo

 

Tačiau yra ir geroji medalio pusė. Kaip teigia socialinio teisingumo ugdymo ekspertas, kadangi vyriškumas yra socialiai sukonstruotas, jį galima ir perkonstruoti. „Visame pasaulyje yra vyrų, kurie trokšta susigrąžinti savo žmogiškumą, turėti sveikus, nedominuojančius santykius su moterimis, vaikais ir kitais vyrais bei mesti iššūkį dominavimo ir privilegijų sistemoms. Yra moterų, kurios nori priimti vyrus į kovą už lyčių lygybę, ir kartu su vyrais apibrėžti ir skatinti „pozityvų vyriškumą“. Bendradarbiaujant tarpusavyje visame pasaulyje, galima sukurti lyčių transformacijos judėjimą“, – teigia jis.

 

Pasak S.Botkino, įtraukti vyrus į lyčių lygybės darbą svarbu dar ir todėl, kad vyrai gali būti galingi moterų sąjungininkai. „Dažnai vyrai užima autoritetingas pareigas ir turi socialinę galią, jų balsai ir veiksmai gali daryti įtaką kultūriniams ir instituciniams pokyčiams. Svarbu vyrus supažindinti su tuo, kad lyčių lygybė suteikia privilegijas ir vyrams. Būdami pokyčių vykdytojai, vyrai gali tapti sprendimo dalimi.“

 

Daktaras S. Botkinas pastebi ir džiaugiasi, jog vis daugiau moterų organizacijų įtraukia ir moko vyrus būti sąjungininkais ir veikėjais. Vyrai kviečiami į moterų organizacijas, jose kuriamos vyrų programos. „Visame pasaulyje kai kurie vyrai atsiliepia į šį kvietimą ir džiaugiasi galimybėmis mokytis apie klausimus, kurie istoriškai buvo laikomi aktualiais tik moterims. Vyrai taip pat kuria savo grupes ir organizacijas, kad paremtų vyrų įsitraukimą į bendrystę su moterimis, norėdami nutraukti smurtą artimoje aplinkoje, dirbti dėl lyčių lygybės ir skatinti teigiamą vyriškumą.“

 

Dar vienas svarbus aspektas, kurį išskiria Stevenas, remdamasis Jungtinių Amerikos Valstijų pavyzdžiu  – ankstyvas berniukų ugdymas lyčių lygybės srityje, kurio galime pasiekti per paskaitas mokytojams bei auklėtojams. „Kadangi lyčių socializacija prasideda nuo gimimo, turėtume pradėti mokyti berniukus apie lyčių lygybę kuo anksčiau. Vienas iš metodų – mokyti ankstyvojo ugdymo pedagogus ir auklėtojus, kaip auginti sveikus berniukus,  su sveiku suvokimu, koks turėtų būti vyriškumas ir vyro bei moters santykis“. Anot jo, ankstyvojo ugdymo pedagogai ir auklėtojai yra tie suaugusieji, darantys įtaką ankstyvajai socializacijai.

 

 

Stevenas Botkinas 1982 m. Jungtinėse Valstijose įkūrė Vyrų išteklių centrą, o 2004 m. – „Men’s Resources International”. Masačusetso universitete jis įgijo socialinio teisingumo ugdymo daktaro laipsnį. Savo darbu jis siekia padėti suprasti vyriškumą ir įtraukti vyrus kaip moterų sąjungininkus ir partnerius. Dr. Stevenas Botkinas prisidėjo prie daugelio vietinių, nacionalinių ir pasaulinių vyrų grupių, organizacijų ir tinklų kūrimo. Šiuo metu Stevenas yra Šiaurės Amerikos „MenEngage” tinklo valdybos narys.

 

Projektas “Engage: smurto prevencija įtraukiant berniukus ir vyrus” finansuoja JAV ambasada.